FAQ: Питання та відповіді по лізингу
Фінансовий лізинг — це операція, у рамках якої лізингодавець (компанія) купує й передає в оренду необхідне лізингоодержувачу (клієнту) майно. Період тимчасового володіння є наближеним до терміну експлуатації та амортизації всієї або більшої частини вартості об’єкта лізингу, що дозволяє лізингоодержувачу (клієнту) викупити його за залишковою ринковою вартістю.
Лізингова угода не передбачає видавання позикових коштів, на відміну від кредиту, а має на увазі передачу в тимчасове володіння лізингоодержувача (клієнта) майна лізингодавця (компанії), купленого в рамках договору з можливістю його подальшого викупу або переходу права власності після закінчення нарахування амортизації.
Вибираючи між кредитом або лізингом із метою залучення інвестицій, бізнес частіше віддає перевагу останньому через простоту оформлення, мінімум необхідних документів і оперативність винесення рішення.
Пакет документів для отримання лізингу в компанії «ЕСКА Капітал» визначається в індивідуальному порядку. Зазвичай для оформлення достатньо:
- реєстраційних документів;
- фінансової звітності;
- довідки з банку.
Додаткові документи запитуються на підставі закону України «Про фінансовий лізинг».
Розмір авансу за договором лізингу залежить від ліквідності об’єкта лізингу й можливості його реалізації на вторинному ринку, строку дії договору, фінансового стану лізингоодержувача (клієнта), включно з необхідністю використання в якості додаткових гарантій майнову заставу й поручительство за зобов’язаннями третіх осіб.
Розмір авансового платежу у разі оформлення лізингу в компанії «ЕСКА Капітал» починається від 20 %.
Лізинговий відсоток — це процентна ставка, яка нараховується на залишок заборгованості за вартістю об’єкта лізингу. Відсоток подорожчання за лізингом визначає різницю суми переплати й початкової вартісті лізингового майна і вказується за весь термін дії договору або окремо за кожен рік.
Щоб оформити вантажний транспорт у лізинг, юридичній особі необхідно відповідати наступним вимогам:
- термін діяльності від 6–12 місяців;
- наявність власного капіталу;
- стабільний грошовий обіг за поточним рахунком;
- відсутність збитків протягом певного періоду.
Пакет документів для оформлення в лізинг вантажної техніки визначається індивідуально для кожного клієнта після консультації з фахівцем «ЕСКА Капітал»
Під час оформлення лізингу в «ЕСКА Капітал» список документів для юридичної особи визначається після консультації з фахівцем компанії. До стандартного пакету документів входять:
- копія статуту організації;
- копія постановки на облік у податкову службу;
- копія наказу про призначення керівника;
- звіт про фінансові результати;
- виписка з банківського рахунку.
Лізинг для юридичних осіб вимагає надання лише нотаріально завірених копій документів.
Для оформлення лізингу ПП в компанії «ЕСКА Капітал» необхідні документи:
- паспорт та ІПН підприємця;
- копія податкової декларації;
- виписка за розрахунковим рахунком.
Повний список документів, необхідних для отримання лізингу приватному підприємцю, визначається після консультації з фахівцем компанії.
Компанія «ЕСКА Капітал» пропонує лізинг автомобіля, техніки, обладнання, що перебували в експлуатації віком до 8 років на умовах фінансування нового майна.
Компанія «ЕСКА Капітал» пропонує типові графіки лізингових платежів, адаптовані під можливості клієнта:
- рівні платежі — сума платежу не змінюється протягом усього терміну дії лізингового договору;
- спадаючі платежі — сума кожного наступного платежу зменшується по відношенню до попереднього.
Графік платежів погоджується з клієнтом на стадії оформлення й не змінюється протягом усього терміну дії лізингового договору.
Розмір авансу лізингу в компанії «ЕСКА Капітал» починається від 20 % вартості об’єкта договору. Сума авансового платежу може бути зменшена:
- якщо об’єкт лізингу — високоліквідне майно;
- якщо клієнт має тривалий позитивний досвід співпраці з компанією.
Розмір авансового платежу визначається індивідуально для кожного клієнта шляхом переговорів на стадії укладання лізингового договору.
Договір лізингу в компанії «ЕСКА Капітал» укладається на строк до 60 місяців (5 років) в залежності від виду об’єкта договору, терміну його повної амортизації й ліквідності на вторинному ринку, потреби клієнта в лізинговому майні на певний проміжок часу.
Термін дії договору лізингу залежить від терміну повної амортизації й ліквідності об’єкта договору на вторинному ринку, запиту лізингоодержувача (клієнта) на використання лізингового майна.
Достроковий викуп предмета лізингу можливий після закінчення 13 місяців з дня укладення лізингового договору. Компанія «ЕСКА Капітал» дозволяє виплатити всю суму лізингу достроково без штрафних санкцій.
Облігації мають фіксовану прибутковість. Ви стаєте кредитором підприємства і наперед знаєте, який прибуток отримаєте і коли. Якщо ж ви купуєте акції, то стаєте власником компанії. Тут прибуток уже складніше спрогнозувати, адже він залежить від успіху компанії.
Частина купонного доходу за облігацією, яка розраховується пропорційно до кількості днів від: а) дати виплати попереднього купонного доходу, або б) від дати розміщення облігації, або в) від дати початку нарахування першої купонної виплати до дати проведення грошових розрахунків за договором купівлі-продажу.
Податки стандартні для будь-якого інвестиційного доходу: 18% податку на прибуток та 1,5% військового збору.
При продажу облігацій на вторинному ринку за ціною вище поточної вартості оподаткуванню підлягає різниця між ціною продажу і поточною вартістю, як для юридичних, так і для фізичних осіб. Юридичні особи сплачують з різниці податок на прибуток, а фізичні — прибутковий податок. При цьому, фізичним особам не треба розраховувати або сплачувати податок в рамках окремої операції, — брокер автоматично утримає його при оформленні угоди.
Діяльність ЕСКА Капітал беззбиткова з початку заснування. Це забезпечує стабільні фінансові показники та динамічне зростання обсягів лізингового портфеля.
Ми сформували власний капітал зі статутного фонду і нерозподіленого прибутку, що відповідає світовій практиці та українському законодавству.
Ведемо бухгалтерський облік відповідно до вимог МСФЗ. Щокварталу публічно формуємо офіційну звітність. Можете переглянути на нашому сайті в розділі «Фінансова звітність». Всю діяльність перевіряють незалежні аудитори й наш власний.
- на позабіржовому ринку; для цього слід звернутися в наш офіс для оформлення договору купівлі/продажу облігацій;
- на фондовій біржі; для цього необхідно звернутися до професійного учасника ринку для оформлення заявки для купівлі на біржі (Універ, Freedom Finance, тощо).
Що б ви не обрали, для старту роботи з цінними паперами треба буде:
- Відкрити рахунок в депозитарії для зарахування та обліку права власності на придбані облігації;
- Підписати договір на обслуговування з профучасниками ринку цінних паперів для придбання облігацій, оформити заявку на купівлю корпоративних облігацій ЕСКА Капітал і внести кошти на рахунок. Всі угоди з цінними паперами оформляються професійними учасниками ринку цінних паперів для забезпечення законності операцій. Будь-який ліцензований профучасник може зареєструвати та оформити угоду з облігаціями.
- Відкрити рахунок в зручному для вас банку, щоб туди зараховувався ваш щомісячний процентний дохід. При виборі банку зверніть увагу на наявність комісій по операціях.
Депозитарії — це організації, в яких ведуться реєстри власників цінних паперів. Вони існують для обліку та реєстрації прав власності на цінні папери. Відкриття рахунку в депозитарії схоже на відкриття рахунку в банку. Депозитарний рахунок відкривається один раз і діє величезну кількість часу.
Ми дуже сподіваємося, що український фондовий ринок буде розвиватися. Цінних паперів (акцій, ОВДП, муніципальних та корпоративних облігацій) з’являтиметься все більше, а українці активно в них інвестуватимуть. Якщо так, то рахунок в депозитарії стане такою ж нормою, як і банківська карта. Так працює у всьому світі.
Наші корпоративні облігації зареєстровані як бездокументарні цінні папери. Як емітент, ми не провадимо випуск облігацій на паперовому носії. Право власності та перехід прав власності на них закріплюється у вигляді запису в електронному реєстрі на підставі відповідних документів.
При переході права власності, власнику облігації видається виписка з рахунку в депозитарії, що підтверджує наявність облігацій на рахунку.
Контроль за правильністю оформлення документів купівлі-продажу облігацій здійснюється ліцензованими учасниками ринку цінних паперів: депозитаріями та профучасниками (брокерами).
Виплата процентного доходу відбувається автоматично, з періодичністю, визначеною в емісійних документах. Ми виплачуємо дохід щомісяця. Це не вимагає від власника облігацій ніяких додаткових дій. Кошти переказуються на розрахунковий рахунок, який зазначив інвестор при купівлі облігацій. Якщо є бажання, рахунок для отримання процентного доходу (і в результаті суми погашення), можна змінити. Достатньо написати заяву в депозитарій із зазначенням нового рахунку. Погашення облігацій також не вимагає додаткових дій з боку власника — кошти в повному обсязі зараховуються на рахунок, вказаний в депозитарії.
Звичайно! І вже активно інвестують кошти в цей зручний і високоприбутковий фінансовий інструмент.
Обмежень при купівлі або продажу корпоративних облігацій фізичними особами немає.
Єдиним обмеженням є придбання облігацій за іноземну валюту, тобто з розрахунком за договором іноземною валютою або номінованих у валюті (з валютною прив'язкою).
Якщо якась компанія пропонує корпоративні облігації у валюті — це шахрайство.
Купити й продати наші облігації можна як на позабіржовому ринку, так і на біржі (оформивши доручення на купівлю-продаж цінних паперів у брокера).
Ні. Згідно з українським законодавством, корпоративні позичальники мають право випускати облігації, номіновані тільки в національній валюті — гривні.
Також, існують певні обмеження на купівлю валютних корпоративних облігацій фізичними особами.
Можна. Через касу вашого банку або через касу нашого партнерського банку «РВС Банк». Пам’ятайте, що суми понад 150 тис. гривень підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу.
Власник може продати свої цінні папери практично в будь-який момент часу протягом усього терміну обігу. Виняток становлять хіба що короткі періоди перед кожною виплатою купонного доходу і погашенням облігаційної, — мораторії. У ці періоди діє обмеження на укладення угод купівлі-продажу. Він необхідний для виконання технічних процедур з обміну інформацією про власників облігацій між національним депозитарієм і учасниками ринку.
У всіх інших випадках власники облігацій можуть безперешкодно реалізувати їх декількома способами:
- Продати на біржі через профучасника (брокера). Для цього продавець інформує брокера про бажану ціну продажу та обсяг облігацій, які необхідно реалізувати. Потім профучасник виставляє заявку продавця на біржу. При цьому брокер зобов'язаний продати цінні папери за найкращою ціною, якщо така пропозиція існує на ринку. Як тільки знаходиться покупець, його кошти резервуються на рахунку профучасника, як і облігації продавця. Потім відбувається обмін паперів на гроші;
- Продати на позабіржовому ринку, якщо ви знайшли потенційного покупця. Така угода також оформляється брокером, він реєструє договір і гарантує правильність і законність угоди;
- В деяких випадках тримач облігацій має право запропонувати облігації емітенту назад, не чекаючи закінчення терміну обігу. Емітент може бути зацікавлений у викупі в рамках управління своєю ліквідністю. Так само часто саме до емітента надходять заявки від зацікавлених інвесторів, і він може розмістити їх швидше, ніж брокер.
*Близько третини наших облігацій першого випуску «А» у 2019-2020 рр. змінили власника.
Компанія використовує їх для фінансування нових лізингових угод. Тобто для придбання об'єктів (предметів лізингу), які передаються у фінансовий лізинг позичальникам (лізингоодержувачам). До повної сплати платежів, придбане майно залишається у нашій власності. Протягом всього терміну лізингу, всі об’єкти страхуються.
В лізинг передається нова і вживана техніка (сільськогосподарська, будівельна, спец техніка), автотранспорт, нерухомість. Це об'єкти з тривалими термінами використання, що істотно перевищують терміни лізингу. Наприклад, ми надаємо в лізинг на 12-48 місяців автомобіль, який потім прослужить понад 10 років.
Наші лізингоодержувачі — найбільш стабільні групи в економіці — підприємства мікро-, малого і середнього бізнесу.
Якщо купуєте/продаєте на позабіржовому ринку, то день-у-день.
Якщо купуєте/продаєте на біржі, то зарахування коштів або облігацій може відбуватися на наступний день.
Номінальна вартість однієї облігації на первинному ринку = 1000 грн. На вторинному ринку ціна змінюється щодня, враховує накопичений процентний дохід та кон'юнктуру ринку.
Прибутковість облігації залежить від:
а) ринкової ціни на момент розрахунку прибутковості;
б) номінальної дохідності по випуску (в нас 17%);
в) терміну, протягом якого ви плануєте володіти нею.
Є кілька видів прибутковості: номінальна, поточна і прибутковість до погашення.
Всі ці види відрізняються за змістом і розраховуються по-різному.
Протягом строку обігу ринкова ціна облігацій може змінюватися. При першому продажу облігації першому покупцеві, ціна дорівнює номіналу плюс відсоткам, які накопичилися з початку первинного розміщення або з останньої виплати процентного доходу. Так, в перший день облігації зазвичай продаються за номінальною вартістю. У другий день — за номіналом плюс сума процентного доходу, який накопичився за один день звернення. У третій день — за номіналом плюс сума процентного доходу за два дні. І так далі, аж до першої виплати купонного доходу. У цей день цінні папери знову продаються за номіналом.
При продажу за номінальною вартістю, прибутковість, що отримується інвестором, дорівнює прибутковості, оголошеної емітентом у проспекті емісії — номінальній дохідності.
При продажу облігацій на вторинному ринку, ціна облігацій формується, виходячи з ринкової кон'юнктури. Вона може бути як вищою, так і нижчою, ніж ціна при розміщенні, або при придбанні інвестором, а також може відрізнятися від поточної вартості. Головним фактором (на додаток до параметрів випуску), що визначає ринкову вартість облігацій в конкретний проміжок часу, є ринкова вартість грошей на ринку.
Якщо рівень процентних ставок на ринку знижується (наприклад, після дій НБУ, що відбувається останні кілька років на ринку України), то номінальна процентна ставка при випуску облігацій забезпечує прибутковість вищу за ринок. Тоді на неї підвищується попит. Ціна облігації підвищується доти, поки розмір премії не вирівняє її прибутковість стосовно ринку. В таких умовах облігації пропонуються з премією, тобто вище поточної вартості.
При зворотній ситуації, коли НБУ підвищує поточну ставку або гроші на ринку стають дорожчими, облігації можуть продаватися з дисконтом, тобто за вартістю, нижчою за номінальну.
Розмір дисконту або премії при купівлі-продажу облігації, а також розмір і швидкість зміни її ціни на ринку, залежать від різниці між рівнями ринкової та номінальної дохідності, а також від залишку терміну до погашення облігацій. При істотних змінах процентних ставок на ринку і при тривалому терміні обігу облігацій, прибуток при реалізації облігації (не чекаючи погашення) може значно перевищувати початкову прибутковість при інвестуванні. Тобто, прибуток, який облігації можуть принести інвесторові, може істотно відрізнятися від номінальної ставки, що декларується в емісійних документах. Ви можете або робити такі операції на вторинному ринку, або ні. Якщо просто купити облігації й тримати їх у себе, ви гарантовано отримаєте пасивний дохід. І це головний плюс корпоративних облігацій.
Гаразд. Ми надаємо безкоштовні консультації та практичні рекомендації щодо інвестиційних можливостей і поточного рівня прибутковості. Звертайтеся до нас за телефонами, що вказані на сайті.
Облігації можуть бути забезпеченими й незабезпеченими. В Україні поки що немає інструменту забезпечених корпоративних облігацій. Всі облігації на нашому ринку — незабезпечені.
Однак всі кошти, які ми залучаємо через продаж облігацій будуть розміщені в лізингових угодах під ліквідні застави. Це означає, що вони є найменш ризиковими і де факто забезпеченими, бо погашення номіналу і виплати доходу гарантовані не тільки фінансами, а й реальними активами, — технікою, автотранспортом, легковими авто, нерухомістю. В основі нашого лізингового портфеля лежить диверсифікація: ми залучаємо кошти з різних джерел. Це дозволяє знизити ризики. Тому корпоративні облігації відносяться до високонадійних фінансових інструментів.
Фондовий ринок в Україні регулює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Вона пред’являє до емітентів найжорсткіші умови щодо фінансової стабільності, щоб таким чином забезпечити повернення коштів інвесторам. Не всі компанії відповідають цим вимогам, але ми — так. ЕСКА успішно пройшла всі перевірки.