«ЕСКА Капітал» — одна з тих фінансових компаній, яка працює з бізнесом з реального сектору економіки. Топ-менеджери компанії — Антон Дядюра та Сергій Васьков — кажуть, що довго вибудовували репутацію компанії.
З одного боку — вони кредитори, надавачі фінансових послуг. З іншого — компанія, яка залучає кошти. «ЕСКА Капітал» — одна з перших, хто почав випускати корпоративні облігації.
Серед тих, кому компанія надає фінансування — малий та мікробізнес. Здебільшого це фермери, перевізники, будівельники, які беруть гроші на придбання техніки та необхідного у їхньому бізнесі обладнання.
В інтерв'ю «Мінфіну» генеральний директор Антон Дядюра та керівний партнер Сергій Васьков розповіли про те, як працюють під час війни їхні клієнти та сама «ЕСКА Капітал».
Ми пройшли багато криз. І локальних і глобальних (як криза 2008-2009). Тотальна війна не схожа на жодну з попередніх криз. В один момент ВСІ підприємства опинилися під ударом. Немає жодної галузі, яка б не постраждала. Фактично, економіка країни зупинилася.
Фінансовий сектор постраждав чи не найбільше. 90% позичальників припинили виконувати свої зобовязання. А фінансистам виконувати зобов’язання перед інвесторами та вкладниками — необхідно. А ще необхідно утримувати компанію на плаву: IT-інфраструктура потребує постійних витрат, важливо підтримувати співробітників , допомагати клієнтам релокуватися у відносно безпечні області.
Особливість фінансового бізнесу в тому, що він повинен функціонувати 24/7. Не можна просто так взяти й зупинитися. Але й продовжувати фінансувати не можна, бо таким чином збитки можуть збільшитися, а не зменшитися. Втрати через війну можливі у будь-якій області. Обстрілюють всі регіони. Не зрозуміло, який тип бізнесу можна фінансувати, а який ні. Чи будуть забирати заставне майно на потреби ЗСУ, чи буде воно знищене або украдене російською армією. Додайте до цього проблеми з логістикою, паливом, експортом зерна...
Втім, віримо, що українські підприємці зможуть відновити економіку. Останнім часом спостерігаємо більше запитів на фінансування, люди оговталися і починають думати що робити з бізнесом. Декілька тижнів тому у вигляді тесту ми відновили фінансування в трьох областях. Сьогодні відновлюємо фінансування по всій правобережній Україні. Сподіваємось, що скоро зможемо фінансувати по всій території.
Бо бізнеси повинні відкриватись. Підприємці повинні допомагати один одному.
Пошук фінансів аграріями завжди був непростою задачею. А в часи війни ця проблема стає ще гострішою. Передусім для тих підприємств, які зазнали збитків через бойові дії. Які є варіанти? Надіятися на себе, державу чи альтернативні джерела міжнародного фінансування?
«Ми хотіли скористатися держпрограмою, щоб отримати фінансування для відновлення всього цього. Ми подали безліч заявок. У всі державні банки. Але виявилося, там нові вимоги. Мізерна кількість підприємств в Україні в принципі може претендувати на отримання коштів. Доступ до фінансування в обставинах, коли грошей треба і на поточну діяльність, і на відбудову, — критично важливий». Сергій Волошин, підприємець з Макарова, Київська область.
Українські підприємці почали роботу над аналогом ленд-лізу — спеціальною програмою відновлення бізнесу, яка буде спрямована на ті підприємства, які постраждали від війни. Щоб донести потреби українського бізнесу до міжнародних інституцій, почався збір реальних історій.
Програмою ленд-лізу США спростили правила передачі зброї. «ЕСКА Капітал» має намір, щоб подібна програма спрощувала доступ українським підприємцям до отримання сільськогосподарської, будівельної, спеціальної та іншої техніки, а також устаткування.
Майже по всій території України постійні сигнали тривоги. Безпечних місць не залишилося, є лиш відносно безпечні, де люди намагаються якось жити. В таких умовах не всі бізнеси мають змогу працювати. Як живе зараз ринок лізингу? Що відбувається з лізинговими компаніями? І що з технікою, яка постраждала від війни?
Розповідають Сергій Васьков та Антон Дядюра, співзасновники «ЕСКА Капітал».
Поки українська армія бореться на фронті воєнному, ми, українські підприємці, мусимо боротися на фронті економічному.
Партнер Каталогу — національний проєкт з розвитку підприємництва та експорту Дія.Бізнес.
Каталог вже налічує діяльність понад 300 компаній. Знайти Каталог можна за посиланням.
Каталог включає перелік компаній за алфавітом та опис їх кейсів підтримки. В каталозі зібрано практики 314 компаній, серед яких 227 — національні, 83 — міжнародні, а ще 4 кейси представляють партнерства бізнесів.
«Каталог — це тільки перша спроба дослідження того, що бізнес в Україні робить для перемоги. Кожний працює на своєму фронті, тому ми знаємо, що перелік відповідальних компаній в Каталозі далеко неповний. Бізнес продовжує працювати, аби забезпечити їжею та товарами першої необхідності населення територій, де ведуться бойові дії, армію, тероборону та переселенців, надати гуманітарну допомогу та підтримати армію».
Журналісти із Sport.ua поспілкувалися з водієм «ЕСКА Капітал» та колишнім борцем Андрієм Сіренком, який захищаючи Україну, втратив ногу.